Barometr pozwoleń na budowę — gdzie w Polsce się buduje
Zestawienie powstaje z rejestru decyzji o pozwoleniu na budowę, który Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia jako pliki do pobrania, przebudowywane każdej nocy. Liczymy decyzje WYDANE, a nie wnioski w toku, i porównujemy dwanaście ostatnich pełnych miesięcy z dwunastoma poprzednimi — trwający miesiąc zostaje poza zestawieniem, bo rejestr uzupełnia się z opóźnieniem i świeże dni są zawsze zaniżone. Inwestycje inne niż domy jednorodzinne i zagrodowe oraz same domy stoją w osobnych tabelach, bo to dwa różne zjawiska: pierwsze mówi o inwestorach i gminach, drugie o zwykłych ludziach. Wskaźnik na mieszkańca liczymy z ludności publikowanej przez GUS, więc porównanie województw nie jest tylko rankingiem ich wielkości. W tabelach są wyłącznie liczby zbiorcze — rejestr niesie dane osobowe inwestorów i projektantów, a te nie mają czego robić w zestawieniu statystycznym.
Przeliczono: Treści generowane automatycznie
Województwa — inwestycje inne niż domy jednorodzinne
W dwunastu miesiącach 2025-10-01…2026-09-30 urzędy wydały 72 977 pozwoleń na inwestycje inne niż domy jednorodzinne i zagrodowe. W dwunastu poprzednich miesiącach było ich 79 649, czyli mniej o 8,4 procent. Na czele mazowieckie — 11 294. Licząc na stu tysięcy mieszkańców najwięcej wydaje lubuskie — 259,75.
- wierszy
- 16
- decyzji w oknie
- 72 977
- decyzji rok wcześniej
- 79 649
- zmiana rok do roku w procentach
- -8,4
Na wykresie wszystkie wiersze tabeli.
| Województwo | Decyzje | Na 100 tys. mieszkańców | Zmiana r/r (%) | Kubatura (mln m³) | Pokrycie (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| mazowieckie | 11 294 | 205,13 | -7,2 | 51,04 | 35,8 |
| śląskie | 8 203 | 192,48 | -8,7 | 44,16 | 44,4 |
| wielkopolskie | 7 876 | 226,89 | -7,1 | 32,08 | 49,6 |
| dolnośląskie | 6 012 | 210,41 | -8,5 | 42,23 | 38,4 |
| małopolskie | 5 575 | 162,57 | -6,1 | 59,24 | 70,8 |
| łódzkie | 4 644 | 199,41 | -4,9 | 43,32 | 46,1 |
| pomorskie | 4 245 | 179,99 | -7,2 | 53,32 | 48,7 |
| lubelskie | 3 764 | 190,03 | -13,5 | 7,51 | 42,3 |
| warmińsko-mazurskie | 3 226 | 240,84 | -11,5 | 8,14 | 41,7 |
| kujawsko-pomorskie | 3 213 | 162,94 | -19,3 | 19,34 | 57,8 |
| zachodniopomorskie | 3 146 | 195,08 | -12,8 | 12,31 | 44 |
| podkarpackie | 2 972 | 144,71 | -9,1 | 32,54 | 58,7 |
| lubuskie | 2 503 | 259,75 | -4,1 | 10,46 | 50,5 |
| podlaskie | 2 360 | 209,47 | -10,7 | 9 | 40,9 |
| opolskie | 2 167 | 234,64 | -2,5 | 8,09 | 56,3 |
| świętokrzyskie | 1 777 | 154,89 | 3,7 | 3,58 | 68,4 |
Wskaźnik na stu tysięcy mieszkańców liczymy ludnością na 31 grudnia 2025 publikowaną przez GUS. Zmiana rok do roku porównuje dwanaście pełnych miesięcy z dwunastoma poprzednimi, więc sezonowość jest wycięta. Kolumna kubatury opisuje wyłącznie te decyzje, dla których rejestr ją podał — jej pokrycie stoi w kolumnie obok, bo drogi, sieci i remonty kubatury nie mają.
Powiaty z największą liczbą decyzji
W tabeli stoi 30 powiatów z największą liczbą wydanych pozwoleń — razem 16 409 pozwoleń na inwestycje inne niż domy jednorodzinne. Kolumna na mieszkańca jest obok liczby bezwzględnej, bo w najmniejszych powiatach jedna inwestycja przesuwa wskaźnik o kilkadziesiąt procent.
- wierszy
- 30
- powiatów z decyzjami
- 376
- decyzji w tabeli
- 16 409
Na wykresie 15 z 30 wierszy tabeli — pominięto 15 poza limitem wykresu.
| Powiat | Województwo | TERYT | Decyzje | Na 100 tys. mieszkańców | Zmiana r/r (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| Powiat m. st. Warszawa | mazowieckie | 1465 | 1 703 | 91,23 | -7,3 |
| Powiat poznański | wielkopolskie | 3021 | 946 | 205,92 | 2,7 |
| Powiat m. Gdańsk | pomorskie | 2261 | 790 | 161,45 | -7,9 |
| Powiat legionowski | mazowieckie | 1408 | 707 | 526,9 | 5,7 |
| Powiat częstochowski | śląskie | 2404 | 618 | 473,87 | -25,7 |
| Powiat krakowski | małopolskie | 1206 | 588 | 192,86 | -9,3 |
| Powiat gnieźnieński | wielkopolskie | 3003 | 575 | 411,06 | -20,8 |
| Powiat łukowski | lubelskie | 0611 | 548 | 551,25 | -18,6 |
| Powiat olsztyński | warmińsko-mazurskie | 2814 | 531 | 405,3 | 11,8 |
| Powiat warszawski zachodni | mazowieckie | 1432 | 527 | 383,03 | -18,2 |
| Powiat m. Szczecin | zachodniopomorskie | 3262 | 523 | 136,27 | -10,9 |
| Powiat grodziski | mazowieckie | 1405 | 522 | 481,81 | 68,4 |
| Powiat otwocki | mazowieckie | 1417 | 512 | 405,36 | -11,1 |
| Powiat m. Lublin | lubelskie | 0663 | 507 | 155,2 | -10,7 |
| Powiat białostocki | podlaskie | 2002 | 506 | 314,9 | -27,9 |
| Powiat płocki | mazowieckie | 1419 | 497 | 458,1 | 2,3 |
| Powiat wołomiński | mazowieckie | 1434 | 480 | 171,53 | -31,8 |
| Powiat m. Katowice | śląskie | 2469 | 450 | 162,21 | 7,1 |
| Powiat miński | mazowieckie | 1412 | 446 | 279,31 | 7,2 |
| Powiat wejherowski | pomorskie | 2215 | 442 | 190,29 | 12,2 |
| Powiat wrocławski | dolnośląskie | 0223 | 429 | 220,5 | -14,2 |
| Powiat sochaczewski | mazowieckie | 1428 | 401 | 485,92 | -18,7 |
| Powiat m. Bydgoszcz | kujawsko-pomorskie | 0461 | 400 | 124,57 | -16,3 |
| Powiat kartuski | pomorskie | 2205 | 397 | 253,12 | -16,4 |
| Powiat m. Gliwice | śląskie | 2466 | 397 | 237,81 | -4,8 |
| Powiat m. Białystok | podlaskie | 2061 | 396 | 136,92 | 10,9 |
| Powiat kielecki | świętokrzyskie | 2604 | 396 | 187,46 | -0,8 |
| Powiat tarnogórski | śląskie | 2413 | 393 | 284,08 | -15,8 |
| Powiat kłodzki | dolnośląskie | 0208 | 392 | 273,2 | -17,3 |
| Powiat nowosądecki | małopolskie | 1210 | 390 | 181,85 | 3,2 |
Powiat przypisujemy po kodzie TERYT gminy z rejestru — pierwsze cztery cyfry kodu wskazują powiat. Decyzje, których rejestr nie umiejscowił (brak kodu), są w tabeli województw, ale nie w tej. Wskaźnik na mieszkańca liczymy ludnością na 31 grudnia 2025 publikowaną przez GUS; jednostki, których GUS nie wskazał, mają w tej kolumnie pustkę, nie zero.
Domy jednorodzinne i zagrodowe
W oknie 2025-10-01…2026-09-30 urzędy wydały 119 734 pozwolenia na domy jednorodzinne i zabudowę zagrodową. To osobna tabela, bo te decyzje mówią o zwykłych ludziach, nie o inwestorach — w zestawieniu są wyłącznie liczby zbiorcze. Licząc na stu tysięcy mieszkańców najwięcej pozwoleń na domy wydaje małopolskie — 399,03.
- wierszy
- 16
- decyzji w oknie
- 119 734
Na wykresie wszystkie wiersze tabeli.
| Województwo | Decyzje | Na 100 tys. mieszkańców | Zmiana r/r (%) |
|---|---|---|---|
| małopolskie | 13 684 | 399,03 | 0,4 |
| lubelskie | 7 217 | 364,35 | 1,7 |
| mazowieckie | 19 584 | 355,69 | 2,4 |
| świętokrzyskie | 3 999 | 348,56 | 2,6 |
| łódzkie | 8 078 | 346,87 | -4,5 |
| wielkopolskie | 12 022 | 346,33 | -4,5 |
| podkarpackie | 6 701 | 326,28 | -4,6 |
| podlaskie | 3 465 | 307,54 | -3,6 |
| warmińsko-mazurskie | 4 096 | 305,79 | 3,4 |
| kujawsko-pomorskie | 5 884 | 298,39 | -2 |
| lubuskie | 2 842 | 294,94 | 1,3 |
| zachodniopomorskie | 4 528 | 280,77 | 3,7 |
| opolskie | 2 565 | 277,74 | -1,5 |
| pomorskie | 6 531 | 276,92 | -0,1 |
| dolnośląskie | 7 724 | 270,33 | 0,1 |
| śląskie | 10 814 | 253,74 | -3,9 |
Kategorie I i II prawa budowlanego, czyli budynki mieszkalne jednorodzinne i zabudowa zagrodowa. Wskaźnik na mieszkańca liczymy ludnością na 31 grudnia 2025 publikowaną przez GUS.
Metodologia
Pobranie plików rejestru decyzji — po jednym na województwo
Sklejenie wierszy jednej decyzji (rejestr rozbija ją po działkach ewidencyjnych) po numerze sprawy w rejestrze
Rozdzielenie decyzji na inwestycje inne niż domy jednorodzinne (kategorie III i dalsze) oraz domy jednorodzinne i zagrodowe (kategorie I i II)
Przypisanie decyzji do powiatu po kodzie TERYT gminy z rejestru
Przeliczenie na stu tysięcy mieszkańców ludnością na 31 grudnia
Czego nie ma w zestawieniu
- Trwający miesiąc — zawsze zaniżony, bo decyzje wpływają do rejestru z opóźnieniem. Okno kończy się na ostatnim pełnym miesiącu.
- Wnioski w toku i zgłoszenia bez decyzji — pliki pobraniowe rejestru zawierają wyłącznie sprawy z wydaną decyzją, więc wskaźnika wyprzedzającego z nich nie policzymy.
- Decyzje bez kategorii obiektu — nie da się ich przypisać do żadnej z tabel bez zgadywania (liczba w przebiegu).
Ograniczenia
- Rejestr podaje kubaturę tylko dla części decyzji — drogi, sieci i remonty jej nie mają. Kolumna kubatury opisuje wyłącznie decyzje, które ją podały, a jej pokrycie stoi w kolumnie obok.
- Pozwolenie nie znaczy budowa: część decyzji nigdy nie kończy się rozpoczęciem prac, a rejestr tego nie odnotowuje.
- Świeże tygodnie rejestru bywają niepełne, bo decyzje wpływają do niego z opóźnieniem. Dlatego okno kończy się na ostatnim pełnym miesiącu.
- Liczymy decyzje, nie ich wartość ani powierzchnię — rejestr nie podaje kosztu inwestycji.
- Rejestr nie umiejscowił 12 046 decyzji w oknie (brak kodu gminy) — liczą się w tabeli województw, ale nie w tabeli powiatów.
- Rejestr używa 4 kodów gmin, których nie zna statystyka publiczna — w tym oknie nie trafiło do nich ani jedno pozwolenie, więc tabela powiatów niczego przez nie nie traci.
Definicje
- decyzja
- Jedno pozwolenie na budowę wydane przez organ administracji. Rejestr rozbija je na wiele wierszy — po jednym na działkę ewidencyjną — więc liczymy numery spraw, nie wiersze.
- inwestycje inne niż domy jednorodzinne
- Kategorie obiektów III i dalsze z prawa budowlanego: budynki wielorodzinne, obiekty przemysłowe, handlowe, publiczne, drogi, sieci i infrastruktura.
- na stu tysięcy mieszkańców
- Liczba decyzji podzielona przez ludność jednostki i pomnożona przez sto tysięcy. Bez tego przeliczenia tabela jest rankingiem wielkości województw, nie tempa budowania.
Źródła
-
RWDZ — Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Stan na: 2026-10-10
Rola w zestawieniu: decyzje o pozwoleniu na budowę: data, kategoria obiektu, gmina, kubatura
-
Główny Urząd Statystyczny
Stan na: ludność na 31 grudnia 2025
Rola w zestawieniu: mianownik wskaźnika na mieszkańca oraz nazwy powiatów
